social FBsocial FBsocial FB

Kurs Teologii Życia Konsekrowanego

logo zk

Rok akademicki 2017/18

Prowincja Polska

AFRYKA - WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ

Wybrzeże Kości Słoniowej to kraj leżący w zachodniej Afryce. Powierzchnia tego kraju wynosi 322.462 km2. Stolicą polityczną jest Yamoussoukro, a ekonomiczną Abidjan. Oficjalnym językiem jest język francuski. Jednostką monetarną jest frank afrykański (CFA). Ludność Wybrzeża liczy 14.733.000. Ivoirczycy stanowią 65% populacji, pozostali to obywatele pochodzący z Burkina Faso, Genui, Ghany, Libii i Francji. Na Wybrzeżu są cztery grupy etniczne, które wyróżnia język, strój i kultura. W aspekcie religijnym najwięcej, bo aż 40-50% jest animistów. Muzułmanie liczą od 20 do 30%, katolicy od 15 do 20% i protestanci od 5 do 10%. Pierwsi misjonarze przybyli na Wybrzeże, a dokładniej do Grand Bassam z Francji w roku 1895. Po trzech miesiącach kilku z nich zmarło ze względu na malaryczny klimat.

Misjonarze Klaretyni z Polskiej Prowincji pracują na Wybrzeżu Kości Słoniowej od 1990 roku. Praca misyjna zaowocowała także powołaniami rodzimymi. Obecnie z Wybrzeża pochodzi ośmiu kapłanów klaretynów. Ponadto w Seminarium studiuje ponad dwudziestu kleryków.

Obecnie Misjonarze Klaretyni tworzą na Wybrzeżu trzy wspólnoty:

VRIDI CITE (dzielnica Abidżanu, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej) to parafia wielkomiejska położona nad Oceanem w dzielnicy przemysłowej (port towarowy, petrochemia, fabryka plastiku, spichlerze kawy i kakao) w diecezji Grand-Bassam. Parafia liczy około 12.000 mieszkańców, z czego katolicy stanowią około 30%. Wspólnotę tworzy trzech misjonarzy oraz dom formacyjny Prespostulatu. Klaretyni pracują w tej parafii od 1990 roku. W tym czasie została wybudowana plebania, salki katechetyczne i kościół oraz kaplice, które dzisiaj tworzą już samodzielne misje. Abidżan to miasto kontrastów. Widać tam nowoczesne wieżowce, bogato wyposażone wille, ulice pełne samochodów oraz dzielnice nędzy i slumsów. Część populacji, to ludność napływowa i bardzo biedna. Widok domków zrobionych z kawałków blachy, gotujący się obiad na palenisku, analfabetyzm, AIDS, stanowią ciągłe wyzwanie. Z drugiej strony uśmiech, życzliwość i otwartość tych ludzi napełnia serca radością, która przypomina, że „nie samym chlebem żyje człowiek".

abidjan mVRIDI CITE
Diecezja Grand Bassam
Missionnaires Clarétains
Paroisse St. Jean Marie Vianney
B.P. 25 Cidex V, Abidjan-Vridi
Côte d'Ivoire
Afrique de l’Ouest
tel. +225 21 27 09 06

BOAUFLE - miasto położone w regionie głównie rolniczym z plantacjami kakao i kawy. Klaretyni są tam obecni od 1990 roku. Misjonarze pracujący w Bouaflé obecnie prowadzą parafię p.w. Bożego Miłosierdzia wraz z okolicznymi wioskami i kaplicami. Praca w tym miejscu jest odmienna od tej w Abidżanie chociażby ze względu na duży teren wiejski, jaki ta misja obejmuje. Misja ta jest położona prawie w centrum kraju, w diecezji Daloa. Do wspólnoty należy trzech misjonarzy.

bouafle mBOUAFLÉ
Diecezja Daloa
Missionnaires Clarétains
Paroisse de la Miséricorde Divine
B.P. 701, Bouaflé
Côte d'Ivoire
Afrique de l’Ouest

SOUBRE - parafia miejska, położona w południowo-zachodniej części kraju, w diecezji San Pedro, do której należy kilka wiosek. Na tej misji pracuje trzech misjonarzy. W tym rejonie znajdziemy duże plantacje kakao, kawy oraz gaje oliwne. Misja powstała w 2001 roku. Misjonarze rozbudowali kaplicę, wybudowali dom zakonny oraz kościół i katechetyczne i szkolne salki. Obok pracują siostry zakonne, które prowadzą internat dla dziewcząt. W pobliżu znajduje się również katolicka szkoła. Misjonarze często wyjeżdżają na wioski na cały tydzień, mieszkają w jednej wiosce i każdego dnia dojeżdżają do pozostałych. Na wioskach prace koordynują przede wszystkim katechiści, którzy w większości, jako jedyni, znają język francuski, dzięki czemu można porozumieć się z ludnością mówiącą tylko w swoich dialektach. W każdą niedzielę, gdy nie ma kapłana, wierni gromadzą się sami w kaplicy na liturgii Słowa. Większość wiosek tego terenu pozbawiona jest prądu, a woda jest w studni głębinowej niejednokrotnie jednej na całą wioskę. Wspólnota katolików ciągle się powiększa. Każdego roku są nowi katechumeni, którzy pragną przystąpić do sakramentów św.

soubre mSOUBRÉ
Diecezja San Pedro
Rok przybycia: 2001
Mission Catholique
Paroisse Notre Dame du Rosaire
B.P. 1637 Soubré
Côte d'Ivoire
Afrique de l’Ouest
tel. +225 34 72 51 53

 

areacmf