social FBsocial FBsocial FB

Kurs Teologii Życia Konsekrowanego

logo zk

Rok akademicki 2017/18

Śluby wieczyste Wilfrieda Kouadio Yao CMF

Wilfried YAO

16 lipca, w 167 rocznicę założenia Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów, swoje śluby wieczyste złożył kolejny nasz Współbrat, Wilfried Kouadio Yao, klaretyn pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej. Ceremonia złożenia ślubów zakonnych odbyła się w parafii klaretyńskiej w Soubré (Wybrzeże Kości Słoniowej). Liturgii przewodniczył i śluby przyjął delegat Prowincjała - Ojciec Valentin N'guessan CMF, jeden z pierwszych iworyjskich klaretynów.

Polscy misjonarze klaretyni na Wybrzeże Kości Słoniowej przybyli w roku 1990. 27 czerwca tego roku otworzono pierwszy dom zakonny w Abidżanie. W ciągu kolejnych lat klaretyńska misja na WKS bardzo się rozwinęła. Dziś mamy tutaj trzy wspólnoty i funkcjonujące przy nich parafie: w największym mieście kraju, Abidżanie oraz w dwóch mniejszych miastach (Bouaflé i Soubré). Od dwóch lat posługujemy także w sąsiednim Burkina Faso. Istnieją również plany otwarcia kolejnych placówek na Wybrzeżu.

Obecnie stan osobowy naszych wspólnot nieustannie się powiększa, przy czym liczba Polaków maleje (w szczytowym momencie było dziewięciu, a pozostało czterech). Rozwój naszej misji jest możliwy dzięki licznym miejscowym powołaniom. Są to Afrykańczycy pochodzący tak z WKS, jak z innych krajów regionu Afryki Zachodniej. Jednakże aktualny rozkwit nie byłby możliwy bez ofiarnej i często długoletniej posługi wielu Współbraci z Polski, którzy na początku lat 90-ych podjęli się tego wyzwania.

Za rozwój afrykańskiej misji naszej zakonnej prowincji, za misjonarzy tam pracujących oraz za Wilfrieda, najmłodszego z naszych profesów wieczystych, gorąco prosimy Was o modlitwę.