social FBsocial FBsocial FB

Kurs Teologii Życia Konsekrowanego

logo zk

Rok akademicki 2017/18

40-lecie domu formacyjnego Klaretynów

24 października 2014 roku podczas Uroczystości naszego Ojca Założyciela Św. Antoniego Marii Klareta, w naszym Seminarium Misyjnym we Wrocławiu przy ulicy Wieniawskiego 38, przeżywaliśmy również 40-stą rocznicę istnienia tego domu formacyjnego. Zgodnie z dekretem ówczesnego Prymasa Polski Jego Eminencji Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego z dnia 11 grudnia 1973 roku został on erygowany, by służył formacji młodych misjonarzy.

Od tej pory kształciło się w nim wiele pokoleń Misjonarzy Klaretynów pracujących dziś zarówno w naszym kraju jak i poza jego granicami.

Na uroczystości jubileuszowe przybyło wielu zaproszonych gości. Obecni byli zarówno polscy Klaretyni z wszystkich placówek w Polsce – z O. Prowincjałem Krzysztofem Gieratem cmf na czele, Zarząd naszej Polskiej Prowincji, Rektorzy zaprzyjaźnionych seminariów duchownych, przedstawiciele Kościoła Wrocławskiego, wiele sióstr zakonnych oraz nasi dobroczyńcy i sąsiedzi, którzy wraz z nami tworzyli historię tego domu.

Centrum naszych dziękczynnych obchodów za tak wielki jubileusz stanowiła uroczysta Eucharystia sprawowana o godzinie 12.00 w naszej kaplicy seminaryjnej. Mszy św. koncelebrowanej przez blisko 40 kapłanów diecezjalnych i zakonnych, a przede wszystkim naszych klaretyńskich współbraci, przewodniczył oraz homilię wygłosił J. E. Ks. Abp Józef Kupny – Metropolita Wrocławski. W swoim słowie podkreślił, że jako Misjonarze Klaretyni mamy być nie tylko misjonarzami, głoszącymi Słowo Boże, ale również uczniami, którzy codziennie sami słuchają i kontemplują to Słowo. Na zakończenie homilii wyraził także swoje słowa uznania i wielkiej wdzięczności za owocną pracę Misjonarzy Klaretynów wykonywaną dla Kościoła Wrocławskiego. Po uroczystym błogosławieństwie wszyscy obecni mieli możliwość ucałowania relikwii Ojca Klareta. Następnie naszego świętowania dopełnił wspólny posiłek obfitujący w wiele ciekawych wspomnień.

 

areacmf