social FBsocial FBsocial FB

Kurs Teologii Życia Konsekrowanego

logo zk

Rok akademicki 2017/18

Braterska wizyta Przełożonych Polskiej Prowincji w Afryce

africa

Relacja o. P. Bęzy z pobytu na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Kamerunie, 21.02-11.03

Na przełomie lutego i marca wraz z o. Marcinem Kowalewskim CMF, Prefektem Apostolatu i moim Wikariuszem, przebywaliśmy z braterską wizytą wśród naszych Współbraci żyjących na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Kamerunie. Dla Ojca Marcina był to już drugi wyjazd na Wybrzeże, natomiast dla mnie był to pierwszy kontakt z Czarnym Lądem. Pewnie dlatego też jechałem tam z pewnymi obawami bardziej związanymi z niepewnością tego, co mnie tam czeka niż z konkretnymi sprawami...

Po nocnej podróży samochodem do Berlina, locie do Brukseli, a stamtąd do Abidżanu, o godz. 16:15 czasu lokalnego (-1 h w stosunku do Polski) postawiliśmy nasze stopy na lotnisku w gospodarczej stolicy kraju (polityczną jest Jamasukro). Tym, co od razu nas uderzyło, był upał i dużo większa wilgotność powietrza, od tej, do której przyzwyczajeni jesteśmy w Polsce.

Po sprawnym odbiorze bagaży i załatwieniu spraw wizowych udaliśmy się do czekających już na nas o. Tomasza Pawlika CMF (wikariusza parafii w Soubre) i o. Felixa Ketoglo CMF (proboszcza parafii w Abidżanie - potężnym, ponad 7 milionowym mieście !), a wraz z nimi do naszej wspólnoty w dzielnicy Vridi.

Tam przywitano nas chłodnymi napojami i rozpoczęło się tradycyjne przywitanie, które zaczyna się od tzw. nowin, czyli niezobowiązujących opowiadań o podróży, o tym, że wszystko dobrze (inaczej w tym momencie powiedzieć nie wypada !), itp. Później takie same nowiny przekazują mieszkańcy i przechodzi się do tzw. nowin drugich. Tu można pokusić się już o jakieś głębsze wypowiedzi na różne tematy. Bardzo ciekawy zwyczaj, do którego podczas wielu spotkań zdążyliśmy się nawet przyzwyczaić...

Po napojach i nowinach udaliśmy się na rekonesans terenu z pięknym, zaprojektowanym przez o. Andrzeja Kobylińskiego CMF, kościołem w centrum. Tym, co już od samego początku - i aż do końca naszej obecności na WKS - nie przestało nas zadziwiać, jest ogromna liczba ludzi ciągle obecnych na terenie parafii (spotkania grup, modlitwa w kościele, rozmowy czy po prostu siedzenie na ławeczce).

 

Więcej w strefie dla zalogowanych CMFF

 

areacmf