social FBsocial FBsocial FB

Kurs Teologii Życia Konsekrowanego

logo zk

Rok akademicki 2017/18

XIV Ogólnopolskie Sympozjum Teologii Życia Konsekrowanego

symp14

Krzydlina Mała, 29 kwietnia - 3 maja 2017

Kolejnym ważnym wydarzeniem przełomu kwietnia i maja w naszej Prowincji było XIV Ogólnopolskie Sympozjum Teologii Życia Konsekrowanego, odbywające się tym razem pod hasłem: Rady ewangeliczne dziś. Radość i nadzieja życia konsekrowanego. Sympozjum to, którego w tym rokug łównym prelegentem był o. prof. José Cristo Rey García Paredes CMF, organizowane jest corocznie przez Polską Prowincję Misjonarzy Klaretynów oraz Podyplomowe Studia i Kurs Teologii Życia Konsekrowanego PWT we Wrocławiu. W tym roku w sympozjum wzięło udział około 70 osób.

Głównym prelegentem sympozjum był o. prof. José Cristo Rey García Paredes, hiszpański klaretyn, profesor Instytutu Teologii Życia Konsekrowanego w Madrycie, który mówił o tajemnicy przymierza z Bogiem, o trzech radach ewangelicznych, trzech ślubach, które w rzeczywistości wyrażają właśnie to jedno przymierze. Tak naprawdę stanowią one jeden fundamentalny „ślub miłości” złożony Bogu i ludziom. Wizja teologiczna przedstawiona przez Klaretyna osadzona była na biblijnym fundamencie i Tradycji Kościoła z jednoczesną próbą  wzbogacenia jej o współczesną refleksję nad radami ewangelicznymi, dokonującą się w różnych częściach świata z podkreśleniem wkładu spojrzenia właściwego kobiecie.

Popołudniowe konwersatoria, które uczestnicy wybierali według własnych zainteresowań, poruszały tematy dotyczące  formacji początkowej, formacji permanentnej, rad ewangelicznych, życia wspólnotowego. Przykładowe pytania z którymi mogli mierzyć się dyskutanci to świeckość wobec sacrum w życiu wspólnotowym. Rewolucja czy ewolucja? Indywidualizm a kolektywizm wobec wspólnotowości. Jak łączyć w życiu konsekrowanym tradycję z teraźniejszością, otwierając się na przyszłość?

Jak zawsze formuła sympozjum uwydatniła nie tylko aspekt wspólnej refleksji i dyskusji nad podejmowaną problematyką, ale także stworzyła przestrzeń dla wspólnej modlitwy i wymiany doświadczeń ludzi różnych charyzmatów lecz tego samego przymierza.

Uczestników sympozjum odwiedził też o. bp Jacek Kiciński CMF, Przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego, który w czasie wygłoszonego w czasie Eucharystii słowa Bożego,mówił, odnosząc się do fragmentu opisującego uczniów idących do Emmaus,o trzech słowach wpisanych w rzeczywistość ludzkiego życia:  rozczarowaniu, spotkaniu i świadectwie.

Z realizacją sympozjum łączy się wydanie w języku polskim publikacji o. García Paredesa „Przymierze i trzy rady. Urok życia konsekrowanego”. Książka opisująca rzeczywistość przymierza osób konsekrowanych z Bogiem, wyrażającą się w wymiarach misyjno - politycznym, wspólnotowym, ekologicznym i mistycznym, będzie z pewnością ciekawą pozycją w zakonnych bibliotekach. Książka oraz płyta CD z konferencjami Ojca José Cristo Rey García Paredesa, dostępne są w Instytucie Teologii Życia Konsekrowanego; mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorzy już dziś zapraszają na przyszłoroczne jubileuszowe XV Ogólnopolskie Sympozjum Teologii Życia Konsekrowanego, które odbędzie się w dniach od 28 kwietnia do 1 maja 2018 roku.

symp14b

 symp14c

 

areacmf