Częste pytania i informacje praktyczne

Jak i z kim mogę porozmawiać?

pytania mMisjonarze Klaretyni są obecni w Polsce w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Kudowie Zdrój, Krzydlinie, Miedarach i Paczynie. Dokładne adresy i telefony możesz znaleźć na stronach: klaretyni.pl oraz brakujeludzi.pl, a także pisząc na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Możesz bezpośrednio skontaktować się z Klaretynami bezpośrednio odpowiedzialnymi za duszpasterstwo młodzieżowo-powołaniowe: Ojciec Marcin Kowalewski CMF – tel. kom.: 506 297 699, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ojciec Robert Pyrka CMF – tel. kom.: 503 625 224, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Oni udzielą Ci wszystkich informacji, chętnie się z Tobą spotkają na rozmowie.

Jak zacząć rozmowę? Przedstaw się, jak się nazywasz, skąd jesteś, ile masz lat, powiedz w jakiej sprawie dzwonisz i zapytaj o to, co Cię interesuje. Po drugiej stronie jest ktoś, kto Cię rozumie, bo sam to przeżył, a teraz może Ci pomóc.

Jak mogę odkryć czy mam powołanie klaretyńskie?

Na to pytanie Ty sam znasz odpowiedź. Przeczuwasz ją albo domyślasz się, choć może ona budzić w Tobie lekki (lub duży) niepokój. Ale jeśli taka myśl wraca co jakiś czas, jeśli twoje myśli skupiają się mocniej nad pójściem w pełni za Chrystusem jako Jego uczeń kiedy widzisz kościół albo kapłana, kiedy słyszysz o dalekich wyprawach misyjnych, gdy jesteś blisko ołtarza, albo po prostu dobrze czujesz się rozmawiając z księdzem lub kiedy Twoje serce bije mocniej na myśl o tym, że mógłbyś zostać zakonnikiem, misjonarzem, nosić sutannę, pas i krzyż misyjny – to na niewątpliwie jest w tym coś poważnego, co należy w sobie pielęgnować.

Jak długo się zastanawiać?
Wszystko zależy od twojej sytuacji, wieku, wykształcenia, przygotowania. Czasem wystarczą jedne rekolekcje lub dłuższa rozmowa, a czasem potrzeba kilku miesięcy, aby zastanowić się nad swoim życiem, pozbierać razem pewne fakty, wyprowadzić wnioski lub porozmawiać z kilkoma osobami. Na pewno nie warto podejmować decyzji pochopnie, ale nie należy też długo zwlekać.

Jak mogę zostać misjonarzem klaretynem?

Sprawdź, czy posiadasz wymagane kwalifikacje, aby zostać Misjonarzem Klaretynem. Wymagania są następujące:

  • Być chrześcijaninem w wieku 17 – 40 lat.
  • Posiadać dobre zdrowie fizyczne i psychiczne.
  • Mieć w sercu pragnienie życia misjonarskiego.
  • Poznać odpowiednio nasze Zgromadzenie.
  • Porozmawiać przynajmniej z jednym Klaretynem.

Jak rozeznać powołanie do naszego Zgromadzenia?

Rozeznanie powołania klaretyńskiego to odpowiedzenie sobie na kilka pytań:

  • Czy ważny jest dla mnie los innych ludzi, również w innych krajach, ich zagubienie, smutek?
  • Czy stać mnie na poświęcenie, rozwijanie zdolności, dawanie czasu i serca kobietom i mężczyznom, dzieciom i młodzieży, a także starszym, aby poczuli się pokrzepieni, wsparci i silniejsi w dalszym życiu?
  • Czy lubisz pracować w grupie dobrych znajomych, przyjaciół?
  • Czy pomimo naturalnego pragnienia małżeństwa i założenia rodziny, czujesz gdzieś w głębi siebie wezwanie do uczestniczenia w ważnym wydarzeniu, zadaniu, wielkiej przygodzie życia Ewangelią i w służbie drugiemu człowiekowi?

Jeśli odpowiadasz twierdząco, powinieneś poważnie zastanowić się i uczciwie wsłuchać się w siebie, w głębokie pragnienia, które są często natchnieniami Bożymi, oraz porozmawiać z jakimś Klaretynem, aby przekonać się, gdzie odnajdziesz spokój serca.

 

areacmf