Powołania

Jedno Wspomnienie wszystkich Męczenników

 

Generalna Prefektura Duchowości

Rzym, 30 stycznia 2018

     Drodzy Współbracia,

     pragnę Was poinformować o Wspomnieniu Błogosławionych Męczenników Klaretyńskich ustalonym na dzień 1 lutego.

     Jak pamiętacie, o. Generał w liście na październik 2017, pisał:

 

„Po beatyfikacji [odnosi się do beatyfikacji Męczenników w Barcelonie] nie pozostawimy pamięci o naszych współbraciach tylko na stronach Annales. Ich życie jest teraz częścią naszej duchowej płodności, która czyni nas owocnymi dla Kościoła. Teraz, kiedy mamy już 184 Męczenników w Zgromadzeniu, Stolica Apostolska zezwoliła nam, abyśmy obchodzili szczególny dzień dla wspomnienia Błogosławionych Męczenników Klaretyńskich. Ustaloną datą jest 1 lutego (przypadkiem, jest to dzień, kiedy św. o. Klaret został ciężko zraniony w Holguín na Kubie w 1856 roku). A zatem, obchody klaretyńskie będą rozłożone w ciągu roku następująco:

  • 1 lutego: Wspomnienie Błogosławionych Męczenników Klaretyńskich,

  • 3 sobota po Zesłaniu Ducha Świętego: Uroczystość Niepokalanego Serca Maryi,

  • 16 lipca: Święto NMP z Góry Karmel (rocznica założenia Zgromadzenia),

  • 24 października: Uroczystość Św. Antoniego M. Klareta.

Te wspomnienia są dla nas okazją, abyśmy pili z głębi naszego duchowego źródła. Męczeństwo jest darem danym niektórym z nas, aby zaświadczyli o Panu, narażając swoje własne życie. Jednakże każdy Klaretyn jest powołany do świętości poprzez swoje życie i misję oraz do starań o wierność, aż do końca, w tym samym Duchu, który ożywiał naszego Założyciela i naszych Męczenników. Będziemy nieustannie dziękować Panu za wierność Męczenników Klaretyńskich i prosić Go o łaskę bycia wiernymi naszemu misjonarskiemu powołaniu, aż do końca”.

 

     Chociaż już 26 kwietnia 2017 Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów poinformowała nas pisemnie o pozytywnym rozpatrzeniu prośby o ustanowienie jednej daty na wspomnienie wszystkich Błogosławionych Męczenników Klaretyńskich, to do tej pory nie otrzymaliśmy oficjalnego potwierdzenia. Czekając na ten dokument, do końca zwlekaliśmy z przesłaniem odpowiednich materiałów liturgicznych.

     A zatem, w wigilię wspomnienia Błogosławionych Męczenników Klaretyńskich, na polecenie o. Generała, przesyłamy materiały przygotowane przez Komisję Generalną do użycia ad experimentum.

 

     W celu zachowania jedności w całym Zgromadzeniu, przekazuję co następuje:

1) W dekrecie beatyfikacyjnym Błogosławionych Męczenników Mateu Casal, Teófilo Casajús i Ferrán Saperas, wyznacza się dzień 1 lutego jako datę ich liturgicznego Wspomnienia. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, aby już w tym roku 2018 obchodzić to Wspomnienie w tym dniu.

2) Prośba skierowana do Stolicy Apostolskiej dotyczy wspólnego świętowania Wspomnienia wszystkich beatyfikowanych Męczenników Klaretyńskich. Ponieważ jednak, licząc na pozytywną odpowiedź, wciąż nie otrzymaliśmy oficjalnego dokumentu, roztropnym będzie, abyśmy w tym roku ograniczyli świętowanie do naszych wspólnot klaretyńskich.

3) Oprócz załączonych materiałów liturgicznych, inne teksty (modlitwy, rozważania, skupienia, itp.) można znaleźć na stronie www.109cmf.org.

 

     Wierzę, że Wspomnienie Błogosławionych Męczenników pobudza nasze pragnienie bycia wiernym Bogu każdego dnia.

     W braterskiej jedności

 Gonzalo Fernández Sanz CMF

Prefekt Generalny ds. Duchowości

 

UWAGA. Nie załączamy wspomnianych wyżej materiałów liturgicznych, ponieważ byłoby niemożliwością właściwe przetłumaczenie ich w ciągu kilku godzin (do 1 lutego); ponadto wymagają one zatwierdzenia przez Komisję Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski, a także Stolicę Apostolską, o czym można przeczytać na stronie: Gość.PL

Teksty te zostaną przetłumaczone, przedstawione do zatwierdzenia, a następnie udostępnione Współbraciom, ale będziemy mogli z nich korzystać dopiero w przyszłym roku.

©2019 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line