Powołania

Profesja wieczysta we Wrocławiu

Galeria
 • Przyjęcie ślubów przez o. Marcina Kowalewskiego CMF - Wiceprowincjała

  Przyjęcie ślubów przez o. Marcina Kowalewskiego CMF - Wiceprowincjała

 • Uroczysta modlitwa błogosławieństwa

  Uroczysta modlitwa błogosławieństwa

 • 25 rocznica ślubów zakonnych o. Andrzeja Kobylskiego CMF

  25 rocznica ślubów zakonnych o. Andrzeja Kobylskiego CMF

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone w Kościele 8 września, jest dla Misjonarzy Klaretynów dniem szczególnym. Od wielu lat bowiem w tym właśnie dniu przypada w naszym Zgromadzeniu czas składania ślubów zakonnych. Świętujemy zatem wszyscy, bo każdy z nas obchodzi którąś z kolei rocznicę swojej pierwszej profesji. Nie inaczej było w tym roku. Podczas uroczystej Mszy Świętej w parafii pw. św. Wawrzyńca we Wrocławiu, klerycy naszego seminarium: Mateusz Cyganik, Marek Szczepański, Michał Ochnik, Paweł Stachowiak, Marcin Kisiliczyk, Michał Szumny oraz brat Mateusz Zachora ślubowali Bogu czystość, ubóstwo i posłuszeństwo na kolejny rok. Z kolei o. Andrzej Kobylski CMF obchodził jubileusz 25-lecia swojej pierwszej profesji. Jednak najbardziej doniosłym wydarzeniem tego dnia były śluby wieczyste jednego z naszych współbraci, kleryka VI roku Michała Serwińskiego. Nastąpiło tym samym włączenie go w sposób pełny i ostateczny w szeregi Zgromadzenia Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy.

Michał wstąpił do naszego Zgromadzenia w 2013 roku, mając już za sobą 2 lata formacji w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej. Po odbyciu rocznego postulatu, a następnie ukończeniu nowicjatu złożył swoją pierwszą profesję zakonną, po czym kontynuował studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Po trzech latach spędzonych we wspólnocie seminaryjnej Misjonarzy Klaretynów został dopuszczony do złożenia profesji wieczystej. Uczynił to właśnie 8 września, na ręce Wikariusza Prowincjalnego o. Marcina Kowalewskiego CMF, który przewodniczył uroczystej Eucharystii. Podczas kazania o doniosłości tej decyzji, by już na zawsze oddać siebie na służbę Bogu i naśladować Chrystusa poprzez życie radami ewangelicznymi jako Misjonarz Klaretyn, mówił do licznie zgromadzonych gości o. Marek Matyszek CMF. Kiedy nadszedł czas podziękowań, Michał zwrócił się w pierwszej kolejności do Boga Ojca, dziękując za dar powołania i za wszystkie otrzymane dotąd łaski. Wspomniał też tych, których Boża Opatrzność postawiła na jego drodze i którzy mieli wpływ na jego rozwój: m.in. rodzinę, formatorów oraz wspólnotę klerycką:

"Na samym początku podziękowanie należy się Bogu. Dziękuję Ci, Abba, za powołanie klaretyńskie. Na zewnątrz, po ludzku nie zmienia się prawie nic – mój strój zakonny jedynie się wzbogacił o krzyż misyjny, ale od wewnątrz, w Twoim patrzeniu zmienia się wszystko. Od dziś nie będziesz umiał na mnie inaczej patrzeć jak na Syna Serca Maryi, nawet kiedy prędzej czy później stanę przed Tobą, żeby spędzić z Tobą całą wieczność będziesz patrzył na mnie jak na Syna Serca Maryi. To duże zobowiązanie, ale jeszcze większy zaszczyt, bo przecież Serce Matki to miejsce najbezpieczniejsze i najczystsze, tam każdy czuje się kochany i nawet kiedy trzeba dzieckiem wstrząsnąć, bo się pogubiło Matka zrobi to zawsze w taki sposób, że dziecko czuje się godne. Za tę piękną drogę w Zgromadzeniu Misjonarzy Klaretynów Synów Serca Matki, którą dla mnie przygotowałeś bądź uwielbiony Ojcze i pozwól wiernie wytrwać do końca.

Po Bogu chcę podziękować Ojcu Prowincjałowi i Jego Radzie prowincjalnej, a podziękowania te składam na ręce Ojca wiceprowincjała Marcina Kowalewskiego CMF. W tym miejscu najczęściej dziękuje się za uznanie godnym ślubów zakonnych, ale przyznam się szczerze, że ja godnym tych ślubów nie jestem, pocieszam się jednak tym, że Pan Bóg nie powołuje doskonałych, ale udoskonala wybranych. Dlatego obiecuję, że przy pomocy łaski Bożej będę się starał wypełniać zobowiązania wypływające ze ślubów zakonnych jak najstaranniej. Dziękuje za zaufanie, jakim mnie Ojcowie obdarzyli.

Dziękuję o. Markowi Matyszkowi CMF przede wszystkim za dzisiejsze Słowo Boże, ale też za kierownictwo duchowe przed wstąpieniem do zgromadzenia. Są dwie osoby, po Panu Bogu, którym zawdzięczam powołanie klaretyńskie, jedną jest ojciec biskup Jacek, dzięki któremu dowiedziałem się, ze takie zgromadzenie jak klaretyni w ogóle istnieje, a drugą był właśnie o. Marek. Dzięki Ci ojcze za wsparcie na drodze powołania i nie wyrzekaj się nigdy swojego dziecka w powołaniu.

Dziękuję także osobom bez których dzisiejsza uroczystość by się nie odbyła o. proboszczowi Wojciechowi Matule CMF za czuwanie nad przygotowaniem kościoła na dzisiejszą uroczystość, o. Aleksandrowi Boberowi CMF, który wraz z moimi współbraćmi klerykami przygotował dzisiejszą liturgię. Panu organiście Marcinowi wraz z chórem parafialnym za śpiew w czasie liturgii, a także wspólnocie sprzątającej i dekoracyjnej z parafii. Muszę się przyznać, że wczoraj wchodząc wieczorem na próbę w czasie adoracji zobaczyłem ten dywan, te kwiatki tutaj na ławkach i zapytałem się czy jutro jest jakiś ślub. Myśląc, że kościół jest tak wystrojony dla pary młodej. I usłyszałem od ojca Aleksandra: „nie, to dla Ciebie tak przygotowane” i naprawdę szczerze się wzruszyłem. Bardzo Wam dziękuję. Dziękuje także mojej nowej rodzinie, rodzinie zakonnej braciom i siostrom klaretynkom za Waszą obecność dzisiaj i modlitwy zanoszone w mojej intencji".

Do swojej obecności na naszych uroczystościach zdążyły nas już przyzwyczaić siostry zakonne ze Zgromadzenia Misjonarek św. Antoniego Marii Klareta i Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, za co jesteśmy im niezwykle wdzięczni. Nie sposób nie wspomnieć też zespołu muzycznego ze Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, który swoją muzyką wypełnił cały kościół, ale i nasze serca. Po skończonej Eucharystii świętowanie przeniosło się do ogrodu przy Seminarium Misjonarzy Klaretynów, gdzie przy pięknej pogodzie kosztowaliśmy potraw z grilla i pysznego domowego ciasta.

 

Galeria
 • Podczas Litanii do wszystkich Świętych

  Podczas Litanii do wszystkich Świętych

 • Nałożenie krzyża misyjnego

  Nałożenie krzyża misyjnego

 • Odnowienie ślubów czasowych na kolejny rok

  Odnowienie ślubów czasowych na kolejny rok

©2019 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line