Powołania

Święcenia diakonatu

 

W sobotę 12 maja 2018, podczas uroczystej Mszy świętej w archikatedrze wrocławskiej dziewięciu akolitów przyjęło z rąk abpa Józefa Kupnego święcenia diakonatu. Wśród nich był nasz współbrat Tomasz Lisowski CMF.

Przedostatni rok formacji seminaryjnej, czyli rok V związany jest z przyjęciem święceń diakonatu, które są pierwszym z trzech stopni sakramentu święceń. "Diakon otrzymuje święcenia dla posługi w Kościele. Jest sługą słowa i ołtarza, uczestniczy w nauczaniu Kościoła, a czytanie Pisma Świętego wiernym należy do jego zwyczajnych obowiązków. Oprócz tego diakoni mogą udzielać sakramentu chrztu, przechowywać i udzielać Eucharystię, błogosławić małżeństwa w imieniu Kościoła, udzielać Wiatyk umierającym, nauczać Lud, przewodniczyć nabożeństwom i modlitwom wiernych, sprawować sakramentalia, oraz przewodniczyć obrzędom pogrzebowym" (źródło: www.seminarium.swidnica.pl).

Bezpośrednim etapem przygotowania do przyjęcia diakonatu przez Tomasza były rekolekcje, które przeżywał razem z klerykami diecezjalnymi, które wygłosił o. Robert Kycia CMF – Prefekt wspólnoty kleryckiej Seminarium Misyjnego Misjonarzy Klaretynów.

 

©2019 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line