Powołania

Święta Cecylia w Miedarach

 

Święta Cecylia, której wspomnienie liturgiczne przypada 22 listopada, kojarzona jest dziś głównie z muzyką sakralną. Za swoją patronkę uznają ją organiści i chóry kościelne. Trudno by było inaczej, skoro wyobrażenie dziewczyny grającej na organach lub trzymającej w dłoni instrument muzyczny głęboko zakorzeniło się w europejskiej kulturze. Od początku XVI w. właśnie w ten sposób przedstawiali św. Cecylię wielcy malarze, m.in. Rafael czy Nicolas Poussin. W XVII i XVIII w. dołączyli do nich wybitni kompozytorzy, m.in. Henry Purcell i Georg Friedrich Händel, którzy wychwalali Świętą w wyszukanych odach.

W liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, w kościele parafialnym p.w. św. Floriana w Miedarach spotkali się Zespól Folklorystyczny „Miedarzanie”, orkiestra i Pani Monika - nasza długoletnia organistka, aby wspólną modlitwą, grą i śpiewem uczcić swoją Patronkę.

Po uroczystej Eucharystii, celebrowanej przez Przełożonego wspólnoty zakonnej w Miedarach - o. Marka Matyszka CMF - dla wszystkich, którzy lubią muzykę i śpiew, w Sali parafialnej odbyła się wspólna biesiada przy smakowitych kanapkach i domowym cieście.

 

Galeria
©2019 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line