Powołania

Święcenia kapłańskie na Wybrzeżu Kości Słoniowej

Bouafle, Wybrzeże Kości Słoniowej, 02 września 2017

W sobotę, 2 września w miejscowości Bouafle na Wybrzeżu Kości Słoniowej dwóch naszych Współbraci przyjęło święcenia kapłańskie. Tym samym prezbiterami Kościoła katolickiego zostali diakoni Jacob Komenan oraz Basile Sibi Yameogo. Szczegóły tego wydarzenia w relacji o. Tomasza Pawlika CMF, od 2010 roku pracującego na Wybrzeżu, dostępne poniżej.

sobotę, 2 września 2017 r. nasze Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy miało wielką radość z przyjęcia przez dwóch Współbraci święceń kapłańskich. Są Ojcowie Basile (Bazyli) YAMEOGO Sibi, Cmf oraz Jacob (Jakub) KOMENAN Kouamé, Cmf. Należą oni do Prowincji Polskiej.

Obrzęd sakramentu święceń miał miejsce w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Bouaflé na Wybrzeżu kości Słoniowej.  Dla naszej parafii było to pierwsza taka uroczystość w historii. Od dnia inauguracji 11 października 2015 roku nigdy wcześniej nie odbywał się w niej obrząd święceń prezbiteratu. Święceń udzielił Biskup Maurice KONAN KOUASSIE z diecezji Daloa. Ceremonia rozpoczęła się o godz. 9:30 wraz z przybyciem biskupa. Obecni byli wszyscy misjonarze klaretyni pracujący na ziemi iworyjskiej, a także inni księża z diecezji i innych zgromadzeń zakonnych.

Poprzez nałożenie rąk biskupa przyszły kapłan zostaje włączony do grona prezbiterów Kościoła, wchodząc tym samym w ściślejszą relację z Jezusem Chrystusem, Najwyższym Kapłanem. Od tego momentu też ma prawo do sprawowania Eucharystii oraz sakramentu pojednania i pokuty i - co jest powtórzeniem zobowiazania płynącego ze święceń diakonatu - do wiernego głoszenia Słowa Bożego, przekazywanego zgodnie z Tradycją i Nauczaniem Kościoła.

o. Tomasz Pawlik CMF

Skomentuj
©2018 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line