Asamblea Prowincjalna. Dzień 2
Krzydlina Mała, 23.04.2025
Dzień 2
Każdy dzień Asamblei rozpoczyna się półgodzinną adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy, zakończoną Jutrznią.
Pierwszą sesję poranną prowadził o. Pedro Belderrain CMF. Najpierw uczestnicy podsumowali wczorajsze spotkanie z o. Tomaszem Maniurą OMI, a następnie był czas na lekturę konferencji przygotowanej przez o. Pedro. Omówienie tego tekstu i wnioski to cel drugiej sesji dopołudniowej.
Punktem kulminacyjnym dnia zawsze jest Eucharystia, której dzisiaj przewodniczył Wikariusz Prowincjalny o. Piotr Boroń CMF, a homilię wygłosił o. Robert Kycia CMF – Prefekt Formacji i Duchowości.
Drugi blok spotkań rozpoczął się o godz. 15.00. Prowadzili go zaproszeni goście – ks. Józef Meler z czterema osobami świeckimi z parafii pw. Nawiedzenia NMP w Lubszy. Zaprezentowali projekt odnowy ich parafii, który funkcjonuje już od ośmiu lat, przynosząc piękne owoce świadomego zaangażowania wielu osób. Podczas ich wystąpienia padło wiele pytań. Nasi Goście są prawdziwymi świadkami radości Ewangelii, uformowani w długim procesie poznawania siebie, przełamywania ograniczeń i słabości, a przez to dorastania do bycia posłanymi, aby pociągać innych.
Ostatnia sesja, o godz. 17.00 była poświęcona na przedstawienie dobrych praktyk i zwyczajów oraz dzieł prowadzonych w parafiach klaretyńskich w Polsce i za granicą. Jest ich wiele, dlatego czas prezentacji biegł bardzo szybko.
Korzystając z pięknej pogody Asamblea przeniosła się do ogrodu, w pobliże figury Niepokalanego Serca Maryi, aby tam odśpiewać Nieszpory i rozważać tajemnice chwalebne Różańca Świętego.
Dzień był gęsty od wydarzeń, ale to jeszcze nie koniec. Po kolacji Asamblea zebrała się ponownie, tym razem na spotkanie online z Zarządem Delegatury św. Jana Pawła II (Wybrzeże Kości Słoniowej i Burkina Faso), podczas którego Sekretarz Delegatury zarysował obraz miejsc, osób i posług, jakie są realizowane przez Misjonarzy Klaretynów w Afryce. Spotkanie trwało prawie godzinę.
Zwieńczeniem dnia była prezentacja projektu multimedialnego "Rock opera na temat klaretyńskiej Kuźni". Kuźnia jest duchowym obrazem procesu formacyjnego, opartego na doświadczeniu św. Antoniego Marii Klareta.
Drugi dzień Asamblei był intensywny i męczący, ale jakże wartościowy i jednoczący uczestników wokół pragnienia jeszcze większego ożywienia naszych parafii.