Powołania

Krótkie fale CMF

Warszawa, 15.04.2021

Zamieszczamy fragment artykułu o. Andrzeja CMF, który od wielu lat pasjonuje się i działa m.in. w przestrzeni krótkofalarskiej:

Krótkofalarstwo, znane także jako Ham Radio, jest użyciem częstotliwości radiowych dla celów niekomercyjnej wymiany informacji, eksperymentów bezprzewodowych, samodoskonalenia, wypoczynku, sportu radiowego, rywalizacji i współpracy w sytuacjach kryzysowych. Termin „radioamator”, albo „krótkofalowiec”, odnosi się do odpowiednio przygotowanej osoby, zainteresowanej praktyką radioelektryczną, dla celów czysto osobistych, bez korzyści finansowych, w odróżnieniu od radia komercyjnego, komunikacji radiowej sił porządkowych jak np. policji czy straży pożarnej, albo służby radiowej morskiej, lotniczej lub innych sieci radiowych przeznaczonych do działalności komercyjnej.

Powyższy ustęp to w zasadzie wolne tłumaczenie definicji krótkofalarstwa znajdującej się w anglojęzycznej części Wikipedii. Należy dodać, że w komunikacji radiowej w Polsce, wyłączając radiofonię komercyjną, mamy trzy zasadnicze służby radiowe: lotniczą, morską i amatorską. Poprawna więc nazwa krótkofalarstwa, usankcjonowana ustawowo, to: Służba Radiokomunikacyjna Amatorska. Aby wejść do którejś z tych służb należy zdać przepisane prawem egzaminy. Pierwsze dwie wiążą się z pracą pilota lub uprawnieniami morskimi, w przypadku służby amatorskiej interesuje nas sama łączność radiowa.

Krótkofalowcem jestem dłużej niż Klaretynem, ponieważ swój egzamin zdałem w wieku 18 lat. Wstępując do nowicjatu miałem już pewną praktykę radioamatorską; nie porzuciłem jej z uwagi na słowa św. Antoniego M. Klareta, że Ewangelię należy głosić w każdy możliwy sposób. Nie zapomniałem o krótkofalarstwie ani w seminarium, ani w pracy duszpasterskiej, choć w późniejszych latach posługi miałem znacznie mniej czasu na to zajęcie i moja licencja wygasła. Odnowiłem ją w marcu ubiegłego roku w obliczu nadciągającej pandemii i od tego czasu w wolnych chwilach chwytam za mikrofon.

Można zapytać gdzie tutaj jest ewangelizacja? Przepisy dotyczące łączności amatorskich zabraniają poruszania tematów religijnych, polityki i innych, mogących wywołać „tarcia”. Oczywiście łączność radiowa to nie wszystko, krótkofalowcy tworzą społeczność radioamatorów, którzy gromadzą się w tzw. Klubach Krótkofalowców; w takim klubie można nie tylko dzielić się wiedzą i doświadczeniem, ale także poruszyć tematy „niedozwolone” w eterze. Prawdziwa Misja na Peryferiach.

o. Andrzej Kobylski CMF

 

©2024 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line