Powołania

Zostaw ślad - nie musisz, ale możesz

 

Drodzy przyjaciele

     Prezentowana poniżej wystawa pochodzi ze zbiorów eksponatów gromadzonych przez długie lata przez misjonarzy klaretynów pracujących przez ponad 30 lat w Afryce zachodniej (Wybrzeże Kości Słoniowej i Burkina Faso), zgromadzonych w klasztorze Misjonarzy Klaretynów w Paczynie, pod opieką o. Romana Woźnicy.

     Część wystawy była i jest prezentowana w czasie apostolskich prac o. Romana Woźnicy (rekolekcje, spotkania na katechezie z młodzieżą i dziećmi w szkołach, domy seniora, festyny, Domy Kultury itp.) Wyjątkowe zainteresowanie młodzieży i dzieci, które mogły nie tylko obejrzeć wystawę, ale i przebrać się w afrykańskie stroje i zagrać na afrykańskich instrumentach (balafony, bębny, grzechotki inne), podsunęły pomysł zorganizowania dużej wystawy.

     Jako misjonarze klaretyni wdzięczni jesteśmy księdzu proboszczowi dziekanowi Lucjanowi Szumierz i Dyrekcji Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej za możliwość zorganizowania i zaprezentowania pierwszej tak dużej wystawy ilustrującej ponad 30 lat pracy misyjnej w Afryce, zatytułowanej NIESIEMY NADZIEJĘ I POKÓJ.

     Wystawiono ponad 200 różnych eksponatów, które z opisami ich znaczenia i pochodzenia stanowiły bogate źródło wiedzy o regionie Afryki Zachodniej, którą można było zwiedzać przez ponad dwa miesiące.

     Ważne jest nie tylko zaprezentowanie misyjnego ducha Zgromadzenia Misjonarzy Klaretynów, ale uświadomienie potrzeby wspierania tzw. trzeciego świata, czyli tych, którzy są biedniejsi od nas. Bezpośredni kontakt z misjonarzem w czasie prelekcji w multimedialnej wystawowej sali jest najlepszym sposobem na właściwą edukację, zwłaszcza dzieci i młodzieży.

     Wystawa jest wykonana we współpracy z klaretyńską Fundacją ZOSTAW ŚLAD, która już od blisko 10 lat wspiera projekty głównie z biednych krajów (studnie, szkoły, świetlice, sierocińce itp.).

     Prezentacja naszej Fundacji ZOSTAW ŚLAD jest jednocześnie zaproszeniem do współpracy wszystkich zainteresowanych, a takie działaniem, które w naszych dokumentach jest nazwane MISJĄ WSPÓŁDZIELONĄ.

     NIE MUSISZ, ALE MOŻESZ – zapraszamy do współpracy.

     Wystawę można oglądać do końca listopada w Strzelcach Opolskich, w Powiatowym Centrum Kultury.

     Dziękujemy wszystkim bezpośrednio i pośrednio biorących udział w przygotowywaniu aktualnych i przyszłych wystaw. W sposób specjalny dziękujemy mediom lokalnym i ogólnopolskim za wsparcie tej inicjatywy.

     Jesteśmy przekonani, iż ta potrójna inicjatywa: zwiększenia wrażliwości na sprawy Misji, prezentacja naszego Zgromadzenia i Fundacji, przyniesie (i już przynosi) wiele dobra, zwłaszcza u dzieci i młodzieży oraz przyczyni się do konkretnego wsparcia naszych projektów.

     ZOSTAW ŚLAD – NIE MUSISZ ALE MOŻESZ

o. Roman Woźnica cmf

 

Ps. Przesłane zdjęcia pochodzą z wystawy w Strzelcach Opolskich ze spotkań z młodzieżą, dziećmi i starszymi, a także z odbytych licznych prelekcji i konferencji na tematy misyjne.

Duże zainteresowanie sprawiło, że wystawa została przedłużona do 7 grudnia 2022 r.

Już dziś wiadomo, że w roku 2023 wystawa zostanie zaprezentowana w nowym „Domu św. Jacka” w parafii św. Jacka w Gliwicach. Myślimy o prelekcjach, konferencjach i innych spotkaniach, zwłaszcza z młodzieżą szkolną, w ramach lekcji katechetycznych w gliwickich szkołach.

 

Skomentuj
©2024 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line